Efekt intercoolera samochodowego

- 2021-08-23-

Jednym z powodów, dla których silnik z turbodoładowaniem ma większą moc niż zwykły silnik, jest to, że jego wydajność wymiany powietrza jest wyższa niż w przypadku zwykłego silnika. Gdy powietrze dostanie się do turbosprężarki, jego temperatura gwałtownie wzrośnie, a gęstość odpowiednio wzrośnie. Intercooler służy do chłodzenia powietrza. Powietrze o wysokiej temperaturze jest chłodzone przez intercooler, a następnie dostaje się do silnika. Jeśli brakuje intercoolera, a doładowane powietrze o wysokiej temperaturze dostanie się bezpośrednio do silnika, silnik ulegnie uszkodzeniu, a nawet gaśnie z powodu zbyt wysokiej temperatury powietrza.

Ponieważ temperatura spalin odprowadzanych przez silnik jest bardzo wysoka, przewodzenie ciepła przez sprężarkę spowoduje wzrost temperatury powietrza dolotowego. Ponadto w procesie sprężania zwiększa się gęstość powietrza, co nieuchronnie prowadzi do wzrostu temperatury powietrza, wpływając tym samym na sprawność ładowania silnika. Jeśli chcesz jeszcze bardziej poprawić wydajność ładowania, konieczne jest obniżenie temperatury powietrza dolotowego. Z danych wynika, że ​​przy tych samych warunkach stosunku powietrza do paliwa moc silnika można zwiększyć o 3% do 5% na każde 10â spadku temperatury powietrza doładowującego.

Jeśli nieschłodzone powietrze doładowane dostanie się do komory spalania, oprócz wpływania na wydajność ładowania silnika, łatwo jest również spowodować zbyt wysoką temperaturę spalania w silniku, powodując awarie, takie jak stukanie i zwiększając zawartość NOx w silniku spaliny, powodujące zanieczyszczenie powietrza. W celu rozwiązania niekorzystnych skutków wzrostu temperatury powietrza doładowanego konieczne jest zainstalowanie chłodnicy międzystopniowej, która obniża temperaturę powietrza wlotowego.