Jak działa układ chłodzenia samochodu?

- 2021-07-15-

Układ chłodzenia nowoczesnych samochodów jest dość prosty. Sieć kanałów przenosi płynny płyn niezamarzający/chłodzący wokół cieplejszych części silnika. Płyn chłodzący jest tłoczony wokół kanału przez pompę wodną. Termostat zapobiega przepływowi chłodziwa, dopóki silnik nie nagrzeje się wystarczająco. Gumowy wąż transportuje płyn chłodzący z silnika do chłodnicy, a także rdzeń nagrzewnicy, który jest w zasadzie mniejszą chłodnicą pod deską rozdzielczą.
Chłodnica wykorzystuje powietrze zewnętrzne i wentylator do chłodzenia płynu w układzie, natomiast rdzeń nagrzewnicy wykorzystuje ciepło z płynu chłodzącego i wentylatora do ogrzewania powietrza w samochodzie.
W celu szybkiego rozgrzania zimnego silnika wyposażony jest w termostat. Gdy jest zimny, termostat ogranicza przepływ płynu chłodzącego, aby zapobiec jego przedostaniu się do chłodnicy. Gdy silnik osiągnie temperaturę, termostat otworzy się i płyn chłodzący popłynie przez układ. Termostaty, sprzęgła lub elektronicznie sterowane wentylatory chłodzące współpracują ze sobą, aby utrzymać wodę w optymalnej temperaturze. Dlatego termometr powinien pozostać względnie nieruchomy po rozgrzaniu samochodu.