Zasada działania i funkcja intercoolera

- 2022-09-09-

O roli intercoolera samochodowego:

1. Popraw wydajność silnika. Niższa temperatura powietrza dolotowego zwiększa wydajność ładowania silnika, poprawiając tym samym wydajność silnika.
2. Zmniejsz zużycie paliwa w silniku. Poprawiona sprawność ładowania silnika pozwala, aby każda kropla paliwa tworzyła z powietrzem dobrą, palną mieszankę, a każda kropla paliwa jest w pełni spalana.
3. Zmniejsz możliwość deflagracji silnika. Powietrze i paliwo o wysokiej temperaturze i ciśnieniu tworzą mieszankę gazów palnych o wysokiej temperaturze i pod wysokim ciśnieniem, która jest podatna na deflagrację w cylindrze silnika. Zmniejszenie temperatury powietrza dolotowego może skutecznie tłumić stukanie silnika. Detonacja może spowodować nienormalne wibracje silnika i uszkodzenie akcesoriów silnika.
4. Lepiej dostosuj się do środowiska pracy na dużych wysokościach. Zawartość tlenu na dużych wysokościach jest niska, a wydajność ładowania jest poprawiona, dzięki czemu moc silnika może być stale generowana.

Intercooler na ogół działa w połączeniu z doładowaniem gazu. Temperatura powietrza dolotowego do silnika wolnossącego zwykle nie jest zbyt wysoka, a temperatura gazu sprężonego przez sprężarkę jest bardzo wysoka. Zwłaszcza turbosprężarka spalin, jej moc pochodzi z emisji spalin, a temperatura spalin jest niezwykle wysoka, dzięki czemu temperatura korpusu turbosprężarki jest również wyjątkowo wysoka, a temperatura powietrza przechodzącego przez turbosprężarkę spalin jest naturalnie wyższa . W przypadku silników z doładowaniem intercooler jest niezbędnym mechanizmem.