Klasyfikacja i proces produkcji rur aluminiowych

- 2022-07-15-

Klasyfikacja rur aluminiowych

Jeśli chodzi o tuby aluminiowe, to wszyscy je znają. W rzeczywistości są to rurki ze stopu aluminium, ponieważ rurki aluminiowe wykonane z czystego aluminium są bardzo miękkie i prawie bezużyteczne.

W porównaniu z rurami stalowymi, rury ze stopów aluminium są lżejsze i bardziej odkształcalne oraz można je wyginać. A aluminiowa rura jest również bardzo odporna na korozję. Dziś przedstawmy rodzaje rur aluminiowych.

 
Istnieje wiele rodzajów rur aluminiowych ze względu na ich doskonałą wydajność formowania. Kiedy mówimy o rurach, zwykle myślimy o rurach okrągłych, które są również najczęściej używanymi rurami. Oprócz rur okrągłych do rur aluminiowych zalicza się również rury kwadratowe, prostokątne, owalne, o specjalnych kształtach itp. Rury aluminiowe są wytłaczane przez formy, o ile istnieje forma do wykonania wzorów rur aluminiowych.
Istnieje również specjalny rodzaj rury aluminiowej, zwanej rurą aluminiową bezszwową, która nie jest wytłaczana zwykłymi matrycami, ale wytwarzana przez wytłaczanie. Ten rodzaj rurki aluminiowej jest trudny w produkcji i drogi. Brak linii spawalniczej. Ten rodzaj rury aluminiowej nadaje się do specjalnych procesów, takich jak gięcie.
 

Proces produkcji rury aluminiowej
Surowcem wszystkich węży aluminiowych okazują się być wlewki aluminiowe (lub blachy aluminiowe). Jest to stop aluminium o zawartości aluminium 99,7% (pozostałe 0,3% to cynk, miedź, magnez, mangan, tytan itp.). Teraz, dzięki automatycznym urządzeniom produkcyjnym, wlewki aluminiowe można przetworzyć w gotowy produkt końcowy - pakowanie rurek aluminiowych do napełniania i napełniania w jednej linii produkcyjnej.
Pierwszym krokiem w produkcji wszystkich węży aluminiowych jest tłoczenie wlewków aluminiowych w rury wstępne za pomocą urządzenia do tłoczenia, co nazywa się „wyciskaniem”. W tej chwili jest tylko w zasadzie uformowana, a części zęba rury i ogona rury są nadal chropowatymi zarodkami, które należy „przyciąć i nagwintować” za pomocą sprzętu do rozwiercania, w tym przyciąć końcówkę rury na płasko i wyciąć wymagane gwinty w otworze rury. W tym czasie rura aluminiowa jest w rzeczywistości twarda i musi zostać wysłana do pieca w celu „wyżarzania”, aby przywrócić elastyczność rurki aluminiowej. Po wyżarzaniu w wysokiej temperaturze staje się prawdziwym „wężem aluminiowym”. Po uformowaniu węża aluminiowego nie nadaje się on do wypełniania pastą i należy przeprowadzić szereg zabiegów.
Po wyżarzaniu i schłodzeniu cały wąż aluminiowy jest następnie „lakierowany wewnętrznie”, czyli cienka warstwa żywicy jest natryskiwana wewnątrz ścianki rury. Ten rodzaj żywicy może skutecznie zapobiegać wpływowi kwasów, zasad, pary wodnej i rozpuszczalników, poprawiać szczelność rur i izolować pastę przed kontaktem z aluminium. Ponadto, jeśli tuby aluminiowe wykorzystywane są jako opakowania kosmetyków, produktów ochrony zdrowia lub opakowań leków, należy je spryskać żywicami spełniającymi normy higieny żywności. Po spryskaniu wewnętrznym podgrzej i upiecz do utwardzenia.
Ponieważ większość pakowanych tub aluminiowych jest sprzedawana na rynku jako towary konsumpcyjne po napełnieniu pastą, należy zwrócić uwagę na wygląd i mieć pełne informacje o produkcie. „Powłoka bazowa” polega na powleczeniu warstwy (zwykle białej) żywicy na powierzchni aluminiowego cylindra rurowego. Cechą charakterystyczną tej żywicy jest to, że może być ściśle przymocowana do korpusu rury, co zapewnia dużą elastyczność i odporność na zarysowania. Aluminiowa rura jest pokryta powłoką, dzięki czemu jest odporna na drobne zarysowania i kolizje. Po pokryciu podkładu należy go również upiec w celu utwardzenia.
Następnym krokiem jest wydrukowanie słów i wzorów na korpusie tuby. „Nadruk” na tubie aluminiowej ma zapewnić rozpoznawalność i estetykę produktów. Dobra jakość druku może wnieść intuicyjne dopracowanie do rur aluminiowych, dlatego jest to również najbardziej cenione ogniwo. Druk na rurach aluminiowych różni się drukiem offsetowym od sitodruku. Bardziej powszechny druk offsetowy ma różne warunki sprzętowe czterech kolorów, pięciu kolorów i sześciu kolorów. Po wydrukowaniu musi być również podgrzany i wysuszony. Po wydrukowaniu możesz „zasklepiać”.
Ostatnią procedurą obróbki rur aluminiowych jest „podszewka lateksowa”, czyli natryskiwanie koła lateksu w pobliżu otworu wewnątrz ścianki rury, zwanej w skrócie klejem ogonowym. Jego zadaniem jest wypełnienie szczeliny w miejscu składania po złożeniu i zgrzaniu tuby aluminiowej, aby poprawić szczelność opakowania.
Należy zauważyć, że nie wszystkie pasty wymagają każdego programu obróbki. W praktyce to, czy wymagana jest powłoka wewnętrzna i klej ogonowy, należy określić na podstawie właściwości zawartości, a sposób podkładu i nadruku należy określić zgodnie z potrzebami projektowania produktu. Chociaż produkcja opakowanych tub aluminiowych nie jest technologią precyzyjną, kładzie również nacisk na różne szczegóły procesu, dzięki czemu może mieć szczelność, estetykę i przenośność materiałów opakowaniowych. W ten sposób ostatecznie napełnione produkty mogą pełnić swoją należną funkcję w życiu klientów.